Články - štěpkovače, špalíčkovače

Štěpkovač (špalíkovač) za traktor

Štěpkovače (špalíkovače) JIRBO umožňují snadný a rychlý úklid větví po těžbě dřeva a při probírkách lesních kultur. Pomáhají také při údržbě sadů a cest. Výborně se hodí pro zpracování rychle rostoucích dřevin a v neposlední řádě při vyřezávání náletových dřevin Číst celý článek »

Dřevěné brikety - lze je nahradit?

Dřevěné brikety jsou považované za ekologické palivo. Jejich hendikepem je ale vysoká cena způsobená pracnou výrobou. Další nevýhoda briket se ukrývá doslova ,,uvnitř“ v briketě samé. Číst celý článek »

Drtič větví

Jako drtič větví označujeme stroje, které umožňují rozměrný a načechraný materiál v podobě větví rychle a efektivně zpracovat na drť (frakci) různých velikostí dle konstrukce stroje. Takto vzniklou drtí (štěpkou) lze již lehce manipulovat, skládat a nakládat lopatou atd. Štěpku může sloužit jako ekologické palivo. Štěpka se také často využívá k hnojení (nechá se zetlít). Jemnou štěpkou lze také nahradit mulčovací kůru. Číst celý článek »

Drtiče štěpkovače, špalíkovače rozdíly

Jak drtiče tak i štěpkovače a špalíkovače jsou stroje sloužící k zpracování větví do skladné a dobře manipulovatelné podoby. Tato výstupní frakce se nazývají nejčastěji štěpka nebo špalíky. Většinou se štěpka chápe jako jemná drť a špalíky jako hrubá. Frakce z drtiče je velikostně mezi štěpkou a špalíky. Lidově se však všechny typy dřevní drtě označuje jako štěpka. Číst celý článek »