Drtič větví

Jako drtič větví označujeme stroje, které umožňují rozměrný a načechraný materiál v podobě větví rychle a efektivně zpracovat na drť (frakci) různých velikostí dle konstrukce stroje. Takto vzniklou drtí (štěpkou) lze již lehce manipulovat, skládat a nakládat lopatou atd. Štěpku může sloužit jako ekologické palivo. Štěpka se také často využívá k hnojení (nechá se zetlít). Jemnou štěpkou lze také nahradit mulčovací kůru.

Před výběrem stroje je vhodné zvážit využití drtě a podle toho vybírat stroj. Obecně lze říci, že hrubá štěpka se hodí lépe k topení. Jemná štěpka je vhodná k hnojení nebo jako polotovar pro výrobu briket. Při výrobě briket je ale nutné již jemnou štěpku ještě dodrtit na ještě jemnější frakci. Zajímavou alternativou k drtiči větví je špalíkovač. Hrubá štěpka ze špalíkovače často úspěšně nahrazuje dřevěné brikety. Špalíky nabízí podobně jako brikety ekologické topení ale s výrazně nižší cenou a pracností výroby. 

Lidově se běžně drtiče větví i špalíkovače označují jako štěpkovače. Podrobně se této problematice věnujeme v článku Drtiče štěpkovače, špalíkovače rozdíly.

Podívejte se na kompletní nabídku drtičů větví za traktor (špalíkovačů).